КУНІСАДА ІІІ Утаґава (1848 – 1920) – Сцена з вистави театру кабукі «Півонієвий ліхтар». 1892

Головна КУНІСАДА ІІІ Утаґава (1848 – 1920) – Сцена з вистави театру кабукі «Півонієвий ліхтар». 1892

КУНІСАДА ІІІ Утаґава (1848 – 1920) – Сцена з вистави театру кабукі «Півонієвий ліхтар». 1892

Саньютей Ентьо (1839 – 1900) – японський письменник та артист оповідач у жанрі ракуґо, визнаний класик японського жанру жахів (кайдан). Повість автора «Півонієвий ліхтар» – це містична середньовічна історія про честь та обов’язок, підступність та інтриги, любов та смерть.

Сюжет повісті зазнав значних трансформацій, перш ніж стати основою однієї з вистав театру Кабукі. Однак своєї цікавості п’єса не втратила.

Мотив гравюри змальовує історію двох закоханих – Сабуро та Оцую. Вони таємно зустрічалися та мріяли одружитися. Однак одного разу Сабуро занедужав та довгий час не бачився із чарівною Оцую. Після одужання на юнака чекала жорстока звістка – Оцую померла. Хлопець відчайдушно молився за душу коханої протягом свята О-бон (дня пам’яті усіх померлих). Аж раптом молитовну тишу порушили кроки двох жінок. Сабуро побачив свою кохану разом з її служницею. Оцую розповіла моторошну історію. Виявляється, тітка Оцую сказала їй, що Сабуро помер, а хлопця вона сповістила про смерть коханої.

Але підступні інтриги лишилися в минулому, і двоє закоханих знову здобули щастя. Щоночі Сабуро та Оцую таємно зустрічалися, а служниця дівчини пильнувала за півонієвим ліхтарем. Історія тривала б довго, але служниця маєтку Сабуро одного разу побачила, як хлопець кохається з небіжчицею, у той час як інший мрець тримає в руках півонієвий ліхтар.

Справа кепська, відтак, покликали монаха, який розставив по всьому маєтку таблички із молитвами. Через це Оцую разом зі служницею не могли потрапити до Сабуро. Однак крізь бар’єр із молитов дівчина кричала юнакові слова палкого кохання. Сабуро немов завмер, і нікуди більше не виходив. Родичі юнака врешті зважилися прибрати деякі таблички з молитвами. Оцую знову стала навідувати Сабуро, і вони щоночі мали змогу насолоджуватися коханням.

Історія завершилася стрімко і несподівано. Рідні юнака знайшли його мертвим у власній кімнаті. Разом із тілом Сабуро виявився й скелет дівчини з ледве вловимою посмішкою на обличчі…